Naliczanie kary pieniężnej za: 1) zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów powodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystywaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności, 2) usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia, 3) zniszczenie spowodowane niewłaściwą pielęgnacją terenów zieleni, zadrzewień, drzew lub krzewów.
Sprawę załatwia: Referat Gospodarki Terenami i Ochrony Środowiska, ul. Kopernika 19, I-piętro pok. 16, tel. 416 18 00 wew. 131 i 132, faks 283 64 23 Dokumenty od wnioskodawcy: 1. Zgłoszenie pisemne lub telefoniczne z podaniem danych personalnych osoby zgłaszającej. 2. Określenie przedmiotu interwencji (usunięcie drzew, krzewów lub ich zniszczenie) z podaniem lokalizacji (adresu) usunięcia lub niszczenia zieleni j. w.
Dokumenty uzyskiwane przez urząd: 1. Protokół z wizji lokalnej z udziałem stron oraz ewentualnie zgłaszającego interwencję. 2. Opinia dendrologiczna (w przypadku konieczności).
Forma załatwienia sprawy: Decyzja Burmistrza Ciechocinka. Termin załatwienia sprawy: Do 30 dni.
Podstawa prawna: 1. art. 47 k ustawy z dnia 16.10.1991 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2001 r. Nr 99 poz. 1079 z p. zm.), 2. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 06.05.2003 r. w sprawie jednostkowych kar za usuwanie drzew (Dz. U. Nr 99 poz. 907).
Uwagi: 1. Naliczania kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów oraz ich niszczenie nie stosuje się do: 1) drzew i krzewów owocowych, 2) drzew i krzewów sadzonych na plantacjach, 3) drzew i krzewów, których wiek nie przekracza 5 lat. 2. Przepisów ustawy dotyczących wymierzania kar nie stosuje się do: 1) drzew i krzewów w lasach i na gruntach leśnych, 2) drzew i krzewów poddanych pod ochronę na podstawie art. 13 ustawy o ochronie przyrody (pomniki przyrody oraz drzewa i krzewy objęte ochroną gatunkową), 3) drzew i krzewów usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz z wałów przeciwpowodziowych i terenów w odległości co najmniej 3m od stopy wału. |